ورود

ثبت
سبد خرید خالي مي باشد

نکاتی برای استفاده امن از باتری گوشی

حتما شما هم تا کنون اخباری پیرامون انفجار و آتش گرفتن باتری گوشی های تلفن همراه در سطح جهان شنیده اید .این اتفاقات زیاد هم غیر عادی نیستند و کمپانی سامسونگ نیز یکی از پر حادثه ترین ها در این زمینه بوده است . در یک نمونه از این موارد، آتش گرفتن باتری یک گلکسی S4 باعث سوختن یک آپارتمان بطور کامل شد! و یا انفجار باتری گوشی یک دختر کانادایی که در خواب بوده باعث آتش گرفتن بالشت او شده ،که البته خوشبختانه توانسته به سرعت عکس العمل نشان بدهد و فرار کند .

 

منفجر شدن باتری گوشی

 ابتدا بگذارید تا به یک نقطه اشتراک در این بحث برسیم: تا زمانی که یک نقص خیلی بزرگ در ساختار باطری و یا در طراحی وجود نداشته باشد، باتری گوشی موبایل یا تبلت آتش نخواهد گرفت .در حقیقت این اتفاق بسیار نادر است و دلیل آن نیز تنها نمیتواند بوجود آمدن مشکل در باتری باشد ، بلکه عوامل زیادی در وقوع این حادثه نقش دارند که از مهمترین آنها میتوان به استاندارد نبودن باتری یا شارژر اشاره کرد .

باتری های شارژی لیتیومی یک اشکال کوچک دارند که همان افزایش حرارت است ، بدینصورت که در هنگام شارژ شدن حرارت آنها بالا و بالاتر میرود .به همین خاطر سیستمی در آنها ایجاد کرده اند که به محض شارژ شدن کامل، اتصال را قطع میکند تا از شارژ شدن بیش از حد باطری که موجب بروز برخی واکنش های شیمیایی خطرناک میشود جلوگیری کند .

باتری گوشیها بسیار باریک هستند و به همین دلیل فضای کمی برای جدا نگه داشته صفحه های مثبت و منفی باطری از هم وجود دارد که این فاصله بوسیله یک لایه جدا کننده بسیار نازک ایجاد میشود .

اگر چیزی بین این دو صفحه قرار بگیرد میتواند باعث بروز مشکل شود که در این حالت اگر گوشی را تحت فشار شارژ بیش از حد قرار دهید در واقع بنزین روی آتش ریخته اید !!!

اگر شرکت های سازنده طبق قوانین و استانداردها عمل کنند میتوانند به راحتی یک باتری امن و مطمعن تولید کنند، اما متاسفانه برخی شرکت ها بخاطر سود بیشتر، فیوزی که اتصال مدار را در هنگام شارژ کامل قطع میکند در آن قرار نمیدهند که نبودن این فیوز میتواند بسیار خطرناک باشد، بخصوص اگر شما عادت دارید که گوشی را از شب تا صبح به شارژ میزنید و آن را نزدیک خود قرار میدهید !

 

روش های پیشگیری از آتش گرفتن و منفجر شدن باتری گوشی موبایل

روش های پیشگیری از آتش گرفتن و منفجر شدن باتری گوشی موبایل

در کل مسئله انفجار و آتش گرفتن باتری بسیار نادر است و در حدی نیست که باعث نگرانی شود، اما شما میتوانید با رعایت چند نکته ساده زیر، احتمال چنین حوادثی را به صفر برسانید :

– از باتری اورجینال خود کارخانه استفاده کنید و در هنگام تعویض نیز از برند های معتبر و اورجینال استفاده کنید و باطری های ناشناخته که کمی ارزانتر هستند را تهیه نکنید .

– گوشی را در مکان هایی که حرارت زیاد دارند قرار ندهید بخصوص اگر در حال شارژ شدن است، زیرا گرمای خیلی زیاد تاثیر بالایی بر روی باتری خواهد داشت .

– اگر گوشی در حال شارژ شدن است و یا با آن کارهای سنگین انجام میدهید که باعث داغ شدن زیاد گوشی میشود بهتر است در مکانی باشید که تهویه مناسب و دمای متعادلی دارد .

– اگر باتری گوشی شما باد کرده و ظاهر آن از حالت عادی خارج شده، بهتر است سریعتر آن را تعویض نمایید .

– و یک مورد جالب: بهتر است هنگامی که مقدار شارژ گوشی شما به زیر 50 درصد رسید آن را به شارژ بزنید ، زیرا باتری های لیتیوم-یونی مانند مدلهای قدیمی مشکلات مربوط به مموری را ندارند اما کم شدن ولتاژ ممکن است موجب آسیب دیدن آنها شود .

– در حالت کلی توصیه میکنیم که گوشی خود را موقع خواب از شب تا صبح به شارژ نزنید و هنگامی که بیدار شدید این کار را انجام دهید .

آخرین مقالات